Raw Tydzień: Dzień trzeci

20 sty 2012
Raw Tydzień: Dzień trzeci


Trzecie, weekendowe menu 70% Raw Tygodnia wygląda następująco:




Śniadanie:

Koktajl malinowy „Wspomnienie lata”.





100 g mrożonych malin

2 banany

1/2 szklanki wody


Wykonanie jest bardzo proste – wszystkie składniki blendujemy. Jeżeli macie blender słabszej mocy, jak ja, może okazać się konieczne wyjęcie malin chwilę wcześniej by trochę rozmarzły. Tak jak już wielokrotnie pisałam, mrożenie jest najmniej inwazyjną formą przechowywania. Oczywiście nie bezstratną, ale zdecydowanie lepszą niż wekowanie oraz przewożenie świeżych produktów z drugiego końca świata. Kiedy do nas dojadą i tak są zubożone w składniki odżywcze. Mrożenie jest również bardziej przyjazne środowisku, ma mniejszy ślad węglowy niż transport długodystansowy. Nie polecam stosowania mrożonek na co dzień, zdecydowanie lepsze są produkty sezonowe i trzeba z nich korzystać na tyle na ile się da. Jednak od czasu do czasu można sobie uprzyjemnić dzień takim „Wspomnieniem lata”, szczególnie gdy za oknem szaro i zimno :)



Czas przygotowania: 10 minut





Przekąska:

Kulki ryżowe z frytkami z marchewki i sosem migdałowo-waniliowym.




Kulki ryżowe:

(Składniki na 2 porcje – 6 szt.)

ok 70 g suchego ziarna czarnego ryżu

30 – 40 g suszonej żurawiny

1 banan (koniecznie dojrzały)

1/2 cytryny

wiórki kokosowe


Przygotowanie jest naprawdę proste kiedy ugotuje się ryż poprzedniego dnia. Ale od początku :) Ryż płuczemy i gotujemy na małym ogniu przez godzinę. Następnie (wystudzony) rozdrabniamy. Tak jak pisałam w zależności od tego czym dysponujecie, można to zrobić w blenderze o dużej mocy, maszynce do mięsa lub robocie kuchennym. Ja robię to w wyciskarce z końcówką homogenizującą. Ryż musi być nieco podsuszony przed zmieleniem, zaraz po ugotowaniu masa będzie zbyt lepka. Kroimy suszoną żurawinę oraz banana i ucieramy z rozdrobnionym ryżem. Dodajemy kilka kropli soku z cytryny i próbujemy – masa powinna być lekko kwaskowata. Kiedy ma już odpowiedni smak formujemy kulki i obtaczamy w wiórkach kokosowych.


Sos:

100 g migdałów

wanilia lub kilka kropli ekstraktu waniliowego dobrej jakości

1 łyżeczka miodu lub syropu z agawy

kilka liści mięty


Migdały (koniecznie wymoczone wcześniej minimum 8 godzin), obieramy ze skórki i blendujemy dłuższą chwilę z ok 1 i 1/2 szklanki wody. Kiedy mamy pewność, że wszystkie migdały są już rozbite zawartość blendera przelewamy przez bawełniany materiał. Na naczynie o sporej średnicy kładziemy bawełnianą ściereczkę, przytrzymujemy brzegi i przelewamy, mieszając od czasu do czasu łyżką by usprawnić przepływ. To co w naczyniu to pyszne, super zdrowe mleko migdałowe :) To co w ściereczce to nasz sos :) Połowę tej „suchej” części przekładamy do miseczki dodajemy wanilię, miód i miętę. Voila, sos gotowy. Mleko wstawiamy do lodówki, przyda nam się na jutrzejszy koktajl :)



Następnie przygotowujemy frytki z ok 8 marchewek krojąc je w długie słupki. Układamy na talerzu z kulkami (powinno być trzy razy więcej objętościowo marchewek, niż kulek), podajemy z sosem.

To świetna przekąska weekendowa kiedy planujecie pooglądać film lub poczytać książkę. Nie dość, że o niebo zdrowsza od chipsów, to jeszcze dużo smaczniejsza :) Danie to polubią także dzieci :)



Czas przygotowania: 30 minut (jeśli przygotowujemy z wcześniej ugotowanego ryżu)





Obiad:

Zupa – krem z zielonego groszku „Mistrzowska” z sałatką mandarynkową





Zupa:

Ok 50 g suchego ziarna zielonego groszku

duży plaster selera

duży ząbek czosnku

1/2 białej cebuli

duża garść świeżej bazylii


Ziarna grochu moczymy przez noc, następnie gotujemy przez 45 minut (ja tak jak już pisałam wszystkie strączkowe przygotowuję zawsze dzień wcześniej). Następnie odcedzamy, płuczemy i wkładamy do garnka ze startym na grubych oczkach selerem i zalewamy niewielką ilością wody. Gotujemy aż seler będzie miękki. W tym czasie kroimy czosnek i cebulę i blanszujemy na patelni (bez tłuszczu, jeśli przywiera podlewamy odrobiną wody). Kiedy już się zarumienią, a seler jest już miękki łączymy wszystkie składniki i gotujemy jeszcze kilka minut. Następnie przelewamy do blendera i miksujemy z bazylią do uzyskania gładkiej konsystencji. Gotowe :) To chyba moja ulubiona zupa. Podana na ciepło jest naprawdę mistrzowska ;)


Sałatka:

Duża porcja mixu sałat – roszponki, masłowej i odrobiny rukoli

2 – 3 słodkie mandarynki

1/2 limonki (lub cytryny)

łyżka oleju lnianego


Kroimy drobno mandarynki i obsypujemy nimi wcześniej ułożony mix sałat. Skrapiamy sokiem z limonki i olejem lnianym.



Czas przygotowania: 20-30 minut (jeśli zielony groszek ugotujecie poprzedniego dnia).



Pamiętamy o miarach objętościowych ;) Układam na talerzu jedną „jednostkę” jedzenia ugotowanego i do tego trzy jednostki pożywienia surowego.





Kolacja:

Cykoria z kiełkami i sosem z konfitury oraz szklanka soku z marchwi i pietruszki





Sałatka:

kilka liści cykorii

garść kiełków

1 – 2 łyżeczki konfitury lub powideł

1/2 cytryny


Pokrojoną cykorię układamy na talerzu i obsypujemy kiełkami. Konfiturę i sok z cytryny mieszamy i oblewamy sałatkę. Ja mam dość ekscentryczną ;) konfiturę rabarbarową z wanilią, jeszcze prezent bożonarodzeniowy. Ale klasyczne, takie jak malinowa lub śliwkowa też będą świetne.



Czas przygotowania: 10 minut.



Do tego szklanka soku marchwi i natki pietruszki.




W sobotnim menu nie zakładam 5 posiłku, czyli małej przekąski ponieważ weekend to dla mnie czas spotkań z przyjaciółmi podczas których czasami piję kawę z mlekiem sojowym lub jem wegańskie lody itd. I zdecydowanie nie mam z tego powodu poczucia winy ;))





Lista zakupów potrzebnych do zrobienia powyższego menu:


100 g mrożonych malin

3 banany

ok 70 g suchego ziarna czarnego ryżu

30 – 40 g suszonej żurawiny

1 cytryna

wiórki kokosowe

100 g migdałów

wanilia lub kilka kropli ekstraktu waniliowego dobrej jakości

1/2  łyżeczki miodu lub syropu z agawy

kilka liści mięty

ok 50 g suchego ziarna zielonego groszku

duży plaster selera

duży ząbek czosnku

1/2 białej cebuli

duża garść świeżej bazylii

duża porcja mixu sałat – masłowej, roszponki i odrobiny rukoli

2 – 3 słodkie mandarynki

1/2 limonki

łyżka oleju lnianego

kilka liści cykorii

garść kiełków

1 – 2 łyżeczki konfitury lub powideł

ok 2 kg marchwi (na frytki i sok)

natka pietruszki





Lista rzeczy, które trzeba przygotować wcześniej:

ugotować czarny ryż

namoczyć i ugotować zielony groszek

namoczyć migdały






Życzę Wam udanej, chilloutowej soboty. Słonecznych (w sercu) spotkań z przyjaciółmi, znalezienia czasu na zadumę i dużo uśmiechu ;))





Foto główne: weheartit.com









Copyright Monika 2021