Orzechowo-figowe kulki

21 paź 2010
Orzechowo-figowe kulki

Ten przepis był dla mnie najważniejszy podczas przechodzenia na Raw food, ponieważ w najtrudniejszym okresie odstawiania cukru, zastępowałam tym deserem słodycze. W wersji, którą tutaj prezentuję, użyłam masła arachidowego, miodu i fig. Z punktu widzenia równowagi kwasowo-zasadowej taki zestaw jest kwasowy, orzechy arachidowe (ziemne) mają niskie pH, natomiast w suszonych owocach jest duża koncentracja naturalnego cukru (oczywiście to nic, w porównaniu z odczynem czekolady, cukierków lub lodów). Z drugiej jednak strony składniki są łatwo dostępne dla osób które rozpoczynają swoją przygodę z surową dietą i odstawiają cukier. Więc w tej wersji jest to dobra propozycja na okres przejściowy.
Można ten przepis zrobić również w wersji zasadowej, używając masła migdałowego (jest ono przez dr. Younga polecane, migdały są lekko zasadowe), zmielonych migdałów, kakao oraz stewii zamiast miodu (bez fig!). Jednak do wyrobienia masła potrzebny jest mocny blender, który nie każdy posiada. Oczywiście, możecie kupić masło migdałowe, podobnie jak arachidowe, ale nie ma ono tej samej wartości co wyrobione własnoręcznie, świeże.


Składniki:

250 g eko masła arachidowego – bez dodatku soli i cukru!,

100 g świeżo zmielonych migdałów,

4 eko figi,

4 łyżeczki eko kakao,

3 łyżki miodu,
3 łyżki wody.


Wykładamy do miski masło arachidowe, 50 g (połowę!) zmielonych migdałów, kakao, miód i wodę. Figi kroimy na w miarę drobną kostkę. Powinny one być eko i mieć szarawy kolor, dzięki temu macie pewność, że nie są barwione siarką. Wszystko razem ręcznie ucieramy. Jeżeli masa jest zbyt sucha dodajemy odrobinę wody, jeśli za rzadka wsypujemy trochę zmielonych migdałów aż do uzyskania pożądanej gęstości. Następnie za pomocą łyżeczki formujemy kulki i obtaczamy je w zmielonych migdałach jakie nam pozostały. Tak przygotowaną przekąskę wstawiamy do lodówki, lepiej smakuje schłodzona i też jest to dobre miejsce do jej przechowywania. Z podanych składników wychodzi ok 20 kulek.


Uzbrojeni w tak przepyszny smakołyk obojętnie przejdziecie obok automatu ze słodyczami i oprzecie się pokusie wstąpienia na ciastko podczas spaceru po mieście. Powodzenia!Copyright Monika 2021